ARAÇ SÜRME YASAĞI
ARAÇ SÜRME YASAĞI
 
       Uyuşturucu ve keyif verici maddeleri almış olarak karayolunda araç sürmek yasaktır. Bu hükme uymayanlar derhal araç kullanmaktan men olunur ve mahkemeye sevk edilir. Mahkemece hafif para, 6 ay hafif hapis ve sürücü belgesinin iptali ile cezalandırılır.
      Yapılan tespit sonucunda 0,50 promilin üzerinde alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücüler hakkında idari para cezası verilir ve sürücü belgesi 6 ay süreyle geri alınır.Hususi otomobil dışındaki aracları alkollü olarak kullanan sürücüler bakımından promil alt sınırı 0,21 olarak uygulanır.Alkollü olarak araç kullanma nedeniyle sürücü belgesi alınan kişiye, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru 5 yıl içinde ikinci defasında idari para cezası verilir 2 yıl süre ile sürücü belgeleri elinden alınır.İkinci defa geri alınan sürücüler Sağlık Bakanlığınca, usul ve esasları İçişleri, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikte gösterilen sürücü davranışını geliştirme eğitimine üç veya üçten fazla geri alınan sürücüler ise psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar.Üç ve üçten fazla ise idari para cezası verilir ve sürücü belgeleri her seferinde beşer yıl süreyle geri alınır. Alkollü olan sürücülerin trafik kazasında sebebiyet vermesi halinde ayrıca Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.
 
 
ARAÇ KULLANMA SÜRELERİ       
 
Ticari amaçla yolcu ve yük taşıyan motorlu araç sürücülerinin veya bir yarar karşılığında sürücülük yapanların 24 saatlik herhangi bir süre içinde; toplam olarak 9 saatten ve devamlı olarak 4,5 saatten fazla araç sürmeleri yasaktır. Bu sürücüler en fazla 6 günlük araç kullanma süresinden sonra 1 günlük hafta tatilini kullanmak zorundadırlar.
     Sürekli 4,5 saatlik araç kullanma süresi sonunda eğer dinlenmeye çekilmiyor ise en az 45 dakika mola almaları mecburidir. Bu molalar sürekli 4,5 saatlik araç kullanma süreleri içerisinde en az 15 dakikalık molalar şeklinde de kullanılabilir. Otobüs, kamyon ve çekici araçlarında çalışma, sürme, dinlenme sürelerinin tespiti takograf cihazı ile yapılır. 
 
 
Karayolunun Kullanılması Kuralları
 
Karayollarında trafik sağdan akar.
 
Aksine bir hüküm veya işaret bulunmadıkça karayollarında araç sürücüleri ; 
 
 •   Gidiş yönüne göre yolun en sağından, çok şeritli yol ise trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmek,
 •   Şerit değiştirmeden önce, gireceği şeritteki araçların emniyetle geçmesini beklemek,
 •   Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmemek,
 •   Gidişe ayrılan yol bölümünün en son şeridini sürekli olarak işgal etmemek,
 •   İki yönlü dört veya daha çok şeritli yollarda, motosiklet, otomobil, minibüs, kamyonet ve otobüs dışındaki araçları sürenler, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemek,
Zorundadırlar. 
 
 
Şerit İzleme Kuralları 
 
Sürücülerin ;
 
 • Geçme, dönme, duraklama ve park etme gibi haller dışında şerit değiştirmeleri,
 • İki şeridi birden kullanmaları,
 • Kavşaklara yaklaşırken yerleşim yerleri içinde 30 m , yerleşim yerleri dışında 150 m, mesafe içinde ve kavşaklarda şerit değiştirmeleri,
 • Araçların cinsine ve hızına uygun olmayan şeritten gitmeleri,  
 • İşaret vermeden şerit değiştirmeleri,
 • Bölünmüş yollarda karşı yönden gelen trafik için ayrılmış yol bölümüne girmeleri,
 • Dört veya daha fazla şeritli ve iki yönlü yollarda, karşı yönden gelen trafik için ayrılan yol bölümüne girmeleri,
 • İki yönlü ve üç şeritli yollarda en sol şeride girmeleri,
 
Yasaktır.
 
Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş     Twitter! da Paylaş    
Yorumlar
 
 
Fırsatlarmızdan Haberdar Olunuz.