Ehliyet Sınıfları

 

 

A2 Sınıfı (motorsiklet)


A2 Ehliyet İçin Yaş Sınırı : 17 (Yaşını doldurup 18 den gün almış olmak,sürücü kursuna kayıt olunduğunda dönem açılış tarihinde yaşını doldurmuş olmak)

Kullanabildiği Araçlar : Mobilet, Motorsiklet, ScooterHerhangi bir ehliyeti olmadan direk A2 sınıfı ehliyet almak isteyen adaylar; Toplam 50 soruluk Motor ve Araç Tekniği (10 soru),Trafik ve Çevre Bilgisi (27 soru) ve İlkyardım Bilgisi (13 soru) derslerinden test sınavına katılırlar.Sınavdan en az 70 ve üzeri puan alan adaylar test sınavından başarılı olup direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Adaylar A2 ehliyet sınıfı için bağlı bulundukları sürücü kursunun motosikletiyle  direksiyon Sınavına girerler.

 

 

B veya E sınıfı ehliyete sahip olup A2 sınıfı sürücü belgesi almak isteyenler; Teorik sınavdan muafdırlar. Sadece Direksiyon sınavına tabidirler. 

 

     
 

B Sınıfı (Otomobil)


B Ehliyet İçin Yaş Sınırı : 18 (Yaşını doldurup 19 dan gün almış olmak,sürücü kursuna kayıt olunduğunda dönem açılış tarihinde yaşını doldurmuş olmak)

Kullanabildiği Araçlar : Otomobil, Minibüs, Kamyonet
 

B sınıfı ehliyet almak isteyen adaylar; Toplam 50 soruluk Motor ve Araç Tekniği (10 soru),Trafik ve Çevre Bilgisi (27 soru) ve İlkyardım Bilgisi (13 soru) derslerinden test sınava katılırlar.Sınavdan en az 70 ve üzeri puan alan adaylar test sınavından başarılı olup direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Adaylar B ehliyet sınıfı için bağlı bulundukları sürücü kursunun Otomobili ile Direksiyon Sınavına katılırlar.

A2 sınıfı ehliyeti olup B sınıfı sürücü belgesi almak isteyen adaylar Teorik sınavdan muafdırlar.Sadece direksiyon sınavına tabidirler.  

 

     
  D Sınıfı (Çekici, Tır)


D Ehliyet İçin Yaş Sınırı : 22 (Yaşını doldurup 23 den gün almış olmak,sürücü kursuna kayıt olunduğunda dönem açılış tarihinde yaşını doldurmuş olmak)

Kullanabildiği Araçlar : Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Kamyon, Çekici, TırHerhangi bir ehliyeti olmadan direk D sınıfı ehliyet almak isteyen adaylar; Toplam 50 soruluk Motor ve Araç Tekniği (10 soru),Trafik ve Çevre Bilgisi (27 soru) ve İlkyardım Bilgisi (13 soru) derslerinden test sınava katılırlar.Sınavdan en az 70 ve üzeri puan alan adaylar test sınavından başarılı olup direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Adaylar D ehliyet sınıfı için bağlı bulundukları sürücü kursunun Tırı ile Direksiyon Sınavına katılırlar.

 

B veya E sınıfı ehliyeti olup D sınıfı Sürücü Belgesi ekletmek isteyen adaylar sadece direksiyon sınavına girer.Teorik sınavdan muafdırlar.

     
 

E Sınıfı (Otobüs)


E Ehliyet İçin Yaş Sınırı : 22 (Yaşını doldurup 23 den gün almış olmak,sürücü kursuna kayıt olunduğunda dönem açılış tarihinde yaşını doldurmuş olmak)

Kullanabildiği Araçlar : Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Kamyon, OtobüsE sınıfı ehliyet almak isteyen adaylar; Toplam 50 soruluk Motor ve Araç Tekniği (10 soru),Trafik ve Çevre Bilgisi (27 soru) ve İlkyardım Bilgisi (13 soru) derslerinden test sınava katılırlar.Sınavdan en az 70 ve üzeri puan alan adaylar test sınavından başarılı olup direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Adaylar E ehliyet sınıfı için bağlı bulundukları sürücü kursunun Otobüsü ile Direksiyon Sınavına katılırlar.

 

B sınıfı ehliyete sahip olup ehliyetini E sınıfına büyütmek isteyenler sadece Direksiyon sınavına girerler. Teorik sınavdan muafdırlar. 
     
 

G Sınıfı (İş Makinaları)


G Ehliyet İçin Yaş Sınırı : 18 (Yaşını doldurup 19 dan gün almış olmak,sürücü kursuna kayıt olunduğunda dönem açılış tarihinde yaşını doldurmuş olmak)

Kullanabildiği Araçlar :İş Makinaları

     
 

H Sınıfı (Engelliler İçin)


H Ehliyet İçin Yaş Sınırı : 17 (Yaşını doldurup 18 gün almış olmak,sürücü kursuna kayıt olunduğunda dönem açılış tarihinde yaşını doldurmuş olmak)

Kullanabildiği Araçlar : Özel Otomobil (Engellilere Yönelik) 

     
 

Monoküler kişiler;
Monoküler Ehliyet İçin Yaş Sınırı :Aşağıdaki almak istediği ehliyet sınıfına göre (Yaşını doldurup gün almış olmak,sürücü kursuna kayıt olunduğunda dönem açılış tarihinde yaşını doldurmuş olmak)
1) A1, A2, B ve F sınıfı sürücü belgesi alabilir.
2) Ticari araç kullanamaz. 

     

 


Tüm ehliyet sınıfları için ;

Sınav sonucu en az 70 ve üzeri olması gerekir.

Test sınavı 11:00 da başlar.

Test ve Direksiyon Sınavında 4 hak vardır.

Test sınavında yanlışlar doğruları götürmez. Dolayısıyla boş bırakmayınız.  

 

Sosyal Paylaşım
Facebook! da Paylaş     Twitter! da Paylaş    
Yorumlar
 
 
Fırsatlarmızdan Haberdar Olunuz.